šifra: Zoo
Zadání

Upozornění: k vyřešení této šifry jsou potřeba i informace, které zde nenajdete (např. je důležité místo šifry, součástí zadání byl předmět apod.)
Nápověda
- Neměl jsem tu šifru umístit v ZOO u pavilonu plazů?
Postup řešení
Je potřeba použít opísmenkovanou kobru. Všimneme si, že v textu šifry některá písmenka ujíždějí jedním ze čtyř směrů. Pokud tato písmenka prozkoumáme blíže, zjistíme, že popořadě označují jeden konec kobry a potom postupně všechny rohy v jejím těle, tedy kostičky, ve kterých hlavolam mění směr. Pokud nyní začneme skládat tak, že v každém takovém rohu necháme tělo artefaktu pokračovat směrem, kterým ujíždí písmenko, postupně poskládáme poměrně pěkný, kompaktní útvar, který tvarem velmi podezřele připomíná hlavu jednoho zvířete. Pokud se lépe podíváme na text šifry, uvědomíme si, že každá věta v druhém odstavci odkazuje na nějaké místo a skrytě identifikuje nějaké zvíře. Například “Štěknul na mě…” odkazuje na psa atp. Najdeme větu, která odkazuje na zvíře, jehož hlavu jsme poskládali, a jdeme na místo ve větě zmíněné.
Řešení
východní zeď hřbitova na Malvazinkách
Diskuse k šifře
My jsme to taky vzali Na Hrebenky a zakempili to tam a chodil tam jeden tym za druhym to tam hledat :). S kobrou jsme na tom byli uplne stejne, zvirata najita a nevedeli jsme co s nima. Já to ještě zkoušel graficky pospojovat ty místa v mapě a protínali se jen ve 2 bodech, které byly hned vedle sebe.
Hlasim, ze ani Na Hrebenkach jsme nebyli zdaleka sami :)
To, ze se te skladaci kostce rika kobra, jsme fakt netusili, tudiz nas napoveda jen matla (o zviratech jsme samozrejme vedeli).
mišof: my ho taky neviděli, ten tvar vypadal stejně jako těch předchozích 9, prostě nudle + zhruba obdélník s dírou. Chvíli jsme i měli teorii, že těch 9 tvarů jsou zvířata a tohle je desátý, ale nic z toho nemělo žádný animoidní tvar a zvířat v textu bylo stejně jen 8. Jo, ještě těsně před správným řešením mě napadlo jedno pouze napůl zhulené - stejně jako předtím, i u tohohle tvaru jde doplnit chybějící písmeno - mezi J a L má být přece K. Ká je jasnej had a něco o hadech bylo v Blistech, a tak volám ostatním, ať mi to přečtou, ale nakonec je to jen hint na použití kostky, kruh se uzavřel, grr:-)
(ne)fungující postup: posuny písmenek obráceně aplikovat na mapě od místa šifry přes vyznačené čtverce/obdélníky. Vyjde to do čtverce, kde je varianta "Pod Tratí". Potkali jsme tam jiný tým...takže jsme asi nebyli sami.
"U jeleňa" sme boli aj my a asi nás takých pár ešte bude. JELN (s tým, že takéto diery v zloženom hlavolame a písmenká okolo nich sa už v Bedna-vetve používali) nám proste prišlo silnejšie, hoci sme pôvodne chceli autorsky len poskladaného pomenovať nejakým zvieratkom.
Vidieť v tom hlavu slona... no ja teda neviem, asi sme boli moc triezvi alebo čo :) Nakoniec sme sa presvedčili, že to ten slon pri veľkej snahe byť môže a na druhý pokus sme tú šifru vyzdvihli, ale teda presuny a kopce navyše moc nepotešili a slona tam poriadne nevidím doteraz.
Vojto, orgové Matrixu v tom vidí hlavu slona všichni a naprosto jednoznačně. Nicméně s těmi halucinacemi jsi možná na něco kápl, tuhle šifru jsme finišovali v tom největším předherním rauši, takže je možné, že jsme byli na úplně jiné úrovni vnímání. ;)
A pokud jde o JLN v kombinaci položení hada na mapu, to je velmi nemilá náhoda. Taková se stane maximálně jednou za... párkrát za šifrovačku.
Takový to, když celou Bedna větev projde jiná část týmu než ta, u které je hlavolam.. :D
Ač bednářské hlavolamové šifry moc nemusím, tak tohle se mi líbilo - i to, že k autorskému řešení musí člověk zahodit všechna analytická řešení (kolem otvoru ve finálním tvaru jsou písmena JELN => ulice U Pernikářky, když položíte hada první kostkou na místo vyzvednutí šifry, otvor ukazuje západní konec U Pernikářky) a po pár hodinách začít drobně halucinovat, aby v tom uviděl hlavu slona :)
Nevýhodou této šifry je, že zvířata nejsou hranatá. Je možno uznat, že dodaná složenina je nejlepším dosažitelným znázorněním hlavy slona pomocí daného hlavolamu. To je ale úplně jiný úkol, než ze složeniny poznat, co vyjadřuje. Bez znalosti, že by to mělo být zvíře, jsme v tom neviděli nic. Se znalostí přišel názor, že by to snad mohl být pes. A vtom se na nás usmálo štěstí. V počátcích jsme zkoušeli i tvar otočený o 180 stupňů pro případ, že by orgům přišlo logické otáčet směrem, kterým se posunutá písmena vracejí do správné polohy. A viděli jsme krásný autojeřáb, i když nebylo co s ním. Když jsme se nyní podívali na tento tvar, uznat autojeřáb jako slona šlo snadno.