Zadání

Postup řešení
Obrázky znázorňují jednotlivé rysy postačující k rozlišení artikulace vybraných českých samohlásek (první tři řádky) a souhlásek (druhé tři řádky).
Samohlásky:
- přední – střední – zadní,
- otevřené – polootevřené – zavřené,
- krátké – dlouhé.
Souhlásky: - bilabiální (obouretné) – labiodentální (retozubné) – alveolární (předodásňové) – velární (zadopatrové),
- explozívní – úžinové – afrikáty – vibranty – aproximanty,
- znělé – neznělé.
Čísla pod obrázky značí jednotlivé hlásky tajenky, přičemž jedno číslo se vždy pojí právě se třemi těmito rysy. Např. č. 2 – zadní polootevřená krátká samohláska je [o].
Postupně tak dostáváme tajenku [xolupit͡ski:vrxzasta:fka], tedy Cholupický vrch zastávka.
Řešení
cholupickí vrch zastáfka
Komentář
Skála v lese
Diskuse k šifře
Konečně se mi podařilo v praxi zužitkovat svá vysokoškolská studia, což z této šifry dělá jednu z mých letošních nejoblíbenějších :) Úsečky tedy také nejdřív interpretovány jako "úzké a široké". @Medvěd: České A je skutečně středové.
Podle mě má tahle šifra jednu velkou slabost - očekává znalost něčeho, co ani po přečtení řešení nejsem schopna považovat za obecnou vědomost. A vzhledem k - podle mého názoru - odbornosti termínů se dost špatně dohledává, co má společného výbuch, Afrika a regresní křivka :-( Takže jsme první řádek prohlásili za úsečku (má začátek, konec a střed), druhý je interval (otevřený, polootevřený a uzavřený), třetí je úhel (vnitřní a vnější)... a tam jsme skončili.
Takové to když se týden předtím vrtáte ve wiki lačni po informacích o hláskách a fonémech, a pak dotanete tuhle šifru. Díky! :)
@Medvěd: Nejsi sám, kdo si přál vyrobit fonetickou šifru. :) http://www.noctapuru.cz/files/5122f57512647377baf1a01e9f00acf56371df054fe98f060834a797af1c9f4c/4.pdf
To samé co Medvěd.
Díky, fontetickou šifru jsem si vždycky přál vyrobit :-) Sice jsme se zjevně každý učili fonetiku z jiné učebnice ("A" bych za střední samohlásku nepovažoval). Taktéž obrázek pro krátké/dlouhé navádí spíš na úzké/široké, což je ještě jiný parametr samohlásek. Ale čeština je naštěstí dost robustní samoopravný kód, takže i tak to šlo vyřešit snadno.
Šifra pěkná, jen to chtělo vygooglit to správné dělení hlásek. @Věrka - že existují různé typy hlásek podle mě k nějaké obecné vědomosti patří, tohle bych orgům nezazlívala (stejně tak každý asi tuší, že existuje nějaké kódování pomocí jedniček a nul - dokonce i lingvisti). PS: ne, nemám vystudovanou lingvistiku :)