Grafické šifry
Pokud bych měl udělat žebříček nejpodlejších šifer, grafické šifry by suverénně obsadily nejvyšší místa. Ne proto, že by byly nějak zvlášť složité, překombinované nebo obsahovaly nejvíce chyb. To co mi na nich pije krev je, že se tam člověk v zásadě nemá od čeho odrazit. U textových šifer udělám zběžnou analýzu (3 třídy znaků -> morseovka, 10 tříd -> číslice, více -> udělám frekvenční analýzu, zdali z toho nevyjde nějaká substituce) a v 50% případech vím na čem jsem. Pak ještě pro jistotu zkusím mobil, binární kódování, asociace a většinou něco zabere. A většinu z toho ani nemusím dělat ručně, neb na to mám v notebooku slušný arzenál pomocných prográmků. Chápu, je to už rutina starého zkušeného šifrátora, ale dá se to relativně rychle naučit.
Ne tak u grafických šifer. Tam prostě žádná podobná analýza nefunguje. Množství informace v grafické šifře je řádově vyšší než u textové šifry. Nejsou tam jednoznačné znaky, člověk aby z křišťálové koule hádal, zdali tahle tečka je součástí šifry, anebo zdali ten přesný odstín modré je důležitý. Těch stupňů volnosti! A na počítač mohu rovnou zapomenout, rozpoznávání tvarů je prostě úloha šitá na míru lidskému mozku.
A pokud mluvím o obrovském množství informace v grafických šifrách, tak opravdu myslím bohovsky obrovské množství. Co z toho je šifra a co balast, babo raď. Při přednáškách ze statistiky nám na škole vykládali o Fisherově míře informace a o tom, že nejmenší míru informace má bílý šum. Myslíte, že mi to pomohlo? Ani omylem, dámy a pánové! Kamarádi mi z legrace dali vyluštit čtyři úlohy z předloňské Haluze - všechny vypadaly jako naprosto náhodný bílý šum. A že prý každá z nich obsahuje snadno vydolovatelné řešení.
To se dostáváme k nejzákeřnějším typům grafických šifer a to jsou grafické šifry na počítači. Zatímco tvůrci papírových šifer jsou omezeni možnostmi tisku a rozlišovací schopností lidského oka (...i když třeba na Tmou 2 to bylo dost na hraně), tvůrci počítačových obrázků si mohou dělat doslova co chtějí. Dají na černé pozadí text o stupeň světlejší. Co na tom, že pouhým okem to nikdo ani omylem neuvidí. Lidi mají doma grafické programy a jistě si s tím poradí. A já mohu na ten obrázek po celou dobu koukat jak tele a vůbec si ničeho nevšimnu. Takové šifry jsou úplně nejhorší, kde člověk ani neví, že jde o šifru (...ano, myslím třeba tamtu a kdo se mi bude smát, toho kousnu!).
Já prostě nemám rád grafické šifry.