Steganografie

Steganografie, podobně jako kryptografie hledá metody, jak přenést zprávu, kterou si bude moci přečíst pouze příjemce. Zatímco kryptografové vymýšlí sofistikované šifry, které můžete klidně půl roku analyzovat, aniž byste je rozluštili, steganografové se snaží zprávu napsat tak, že nezasvěcený pozorovatel nemá šanci zjistit, že vůbec nějakou zprávu dostal. Počítačoví kryptografové tomu občas přezíravě říkají security by obscurity a nepovažují to za kvalitní zabezpečení, protože jakmile se nepřítel dozví princip šifry, může snadno všechny zprávy rozkódovat. Nicméně během historie slavila steganografie pozoruhodné úspěchy.

Ve starověkém Řecku, kdy byly šifrovací hry ještě v plenkách, byly používány steganografické metody, které jsou z dnešního pohledu jednoduché až průhledné. Zpráva byla například vyrytá na dřevěnou destičku, následně zalitá voskem, aby vypadala jako nepopsaná. Patří sem i ono známé napsání zprávy na vyholenou hlavu, kterou následně necháme zarůst vlasy. Už nám ji poněkolikáté předhazují na Tmou, ale skutek utek. Nicméně ani agenti Matrixu ji podle nejnovějších zpráv nepoužívají.

Nejznámějším způsobem steganografie jsou samozřejmě neviditelné inkousty. Tyto inkousty jsou v přirozeném stavu neviditelné a zviditelní se buď zahřátím, chemickou reakcí, anebo pod ultrafialovým světlem. Inkousty vyvolávané zahřátím jsou obvykle jednoduché organické tekutiny, jako je mléko, ocet, šťáva z citrónu nebo cibule a také lidská moč. Chemicky vyvolávané inkousty využívají celou plejádu chemických reakcí, např. bezbarvý fenolftalein zčervená při potření jakoukoliv zásaditou látkou. Jiné vyžadují specifickou chemikálii, např. kukuřičný škrob zmodrá po potření roztokem jódu.

Jak jsem psal na začátku, u dobré steganografické metody není vůbec vidět, že máte v ruce šifru. Prázdný papír popsaný neviditelným inkoustem je z tohoto pohledu naprosto nevhodný - co asi dělají účastníci šifrovaček jako první, když dostanou prázdný papír? Proto obvykle napíšeme obyčejný, nevinný dopis a tajnou zprávu vepíšeme neviditelným inkoustem mezi řádky.

Podrobnější informace o neviditelných inkoustech najdete např. na ScienceWorldu.

vložil(a) Morpheus, 19.2.2008


Tajná nápověda do hry: Na některých CD opravdu nemá smysl hledat šifru. Matr1X haXX0r T3aM