Interview s Frantou Vomáčkou

A je tu třetí pokračování seriálu s interview. Dnes opět zabrousíme do Bedny a poskytujeme vám exkluzívní rozhovor s žijící legendou kryptografie - samotným Frantou Vomáčkou. Nevěřili byste, jak obtížné je pana Vomáčku sehnat. Ještě na poslední chvíli chtěl schůzku stornovat, protože měl v tu dobu odehrát pět šachových partií s jakýmsi Kasparovem z Ruska. Nakonec ale Vomáčka uznal, že nemusí ztrácet čas se začátečníky, a tak byl nakonec rozhovor zachráněn.

Trinity: Dobrý den.

Franta Vomáčka: Ficualshibzzpwkrnt.

T: Prosím?

FV: No když to posunete v abecedě, dáte do googlu, kliknete na osmnáctý odkaz a tam převedete všechny gramatické chyby na morseovku, vyjde vám ázerbajdžánsky Dobrý den.

T: Hm...

FV: Ta dnešní mládež je tak nevzdělaná, vždyť je to jednoduché jak facka!

T: Asi ano. Povězte mi, říká vám něco Matrix?

FV: Ale ano. Něco jako Bedna, ale ještě snadnější.

T: A jak Matrix hodnotíte?

FV: Co ode mne chcete slyšet? Vždyť to říkám i o Bedně, že tam jsou tak lehké šifry, že celou trasu proběhnu za tři hodiny a vůbec si to neužiju. A vy teď přijdete s ještě triviálnějším Matrixem! A navíc nepovinné šifry a nápovědy k tomu...to už fakt můžete servírovat řešení na stříbrném podnose. Děláte snad bojovku pro malé děti?

T: Chápu vás, a uznávám vás jako kryptografa světového formátu. Ale pochopte na druhou stranu, že málokdo z účastníků šifrovaček dosahuje vaší úrovně a my chceme, aby si i tito lidé Matrix užili.

FV: Takže i vám jde více o vysokou návštěvnost, nežli o kvalitu. Škoda, vždycky když se objeví nová šifrovačka, tajně doufám, že by mohla mít konečně šifry na úrovni, a ono houbeles, zase ty staré ohrané principy.

T: Můžete být trochu konkrétnější?

FV: 95% šifer na šifrovačkách je postaveno na morseovce, substituci, šachách, mobilu a posunu v abecedě. Hlavně že se všichni klepou strachy, aby účastníci nemuseli kysnout pár hodin na stanovišti.

T: Plánujete si aspoň cvičně proběhnout Matrix a zkusit si na letošních šifrách vaši slavnou delfskou metodu?

FV: Plánuji, ale delfskou metodu asi nepoužiji. Co jsem zkoumal minulé ročníky, na Matrixu je i dost nešifrovacích aktivit. Tam bych to viděl spíše na metodu makedonskou.

T: Tu neznám, mohl byste nám ji popsat?

FV: No, základní princip je ten, že když to nejde, tak to zkus rozbít. Kdybych to zkusil na loňské vhazování boty, nemusel bych trdlovat po celých Vršovicích, abych sháněl agenta.

T: A proč se jmenuje makedonská?

FV: Protože ji mám od svého dlouholetého přítele Saši. Saša žije v Makedonii a je to fakt borec na takovéto akce. Ten v pohodě strčí do kapsy i Prahory a Proudové krtky.

T: Když je to takový borec, jak říkáte, proč jsem o něm ještě neslyšela?

FV: Protože se už dlouho žádné šifrovačky neúčastnil. Saša je podobně jako já zhnusený vývojem šifrovaček u nás. Naposledy organizoval jednen bezva závod, trval několik let, start v Makedonii, běželo se přes celý Balkán a Přední Východ a cíl byl někde na hranicích Indie. Ty aktivity po cestě fakt stály za to. Jó, to byla akce! Současné závody jsou proti tomu slabý odvar. Dnes si pár lidí udělá špacír na 88 hodin a říkají tomu velký outdoorový závod. Ta dnešní mládež opravdu nic nevydrží!

T: Holt takový je život. Ale děkuji za rozhovor a těším se na další setkání. A pro čtenáře podotýkám, že makedonská metoda luštění je na Matrixu zakázána.

FV: Žabaři...

T: Na shledanou, pane Vomáčko.

FV: Ymflqoskvdufjarhr.

T: Prosím?

FV: Sečtete písmena po dvojicích, zakreslete do tabulky, přečtěte po diagonálách, převeďte do ASCII kódů, naklikejte na mobil...

vložil(a) Trinity, 9.4.2008