Nám teda internet nepomoh vůbec, zejména choroj Šotiskeje byl dost ořech, a že Spěšní kluci nejsou Rychlá rota (R) ale Rychlé šípy jsme si taky museli přečíst až na šňůře... A toho čertíka jsme pochopili až v cíli, mysleli jsme si že čerćik bude čárečka (jako třeba ocásek u c ve francouzštině).
Dost dlouho někteří z nás byli přesvědčeni, že to bude BORBECHAN nebo BARBECHAN (podle toho zda děláte ÓÓÓ nebo ÁÁÁ), což nám připadalo že by mohlo být lužické slovo pro barbakán... No neprosadil jsem to no.
A já už konečně chápu, proč jsme nemohli přijít na to, co je to choroj! Ono je to totiž správně chorhoj.
Moc hezké. Jazyk jsme uhodli takřka okamžitě (po krátkém zvažování, zda je to horní nebo dolní lužičtina :)), ale se slovní zásobou a posléze i online slovníky jsme chvíli bojovali. Jen jsme čekali, že heslo bude také lužicky.
A my mysleli, že organizátoři vzali češtinu a "zparchantěli" ji tak, aby vypadala jako polština :-)
Sopťa: No to si myslím byl dost záměr orgů, zvolit jazyk, u kterého Vám obligátní Google Translate ukáže takříkajíc fakáč. Šifra se mi moc líbila, bral jsem jí jako takové nostalgické orgovské povzdechnutí, že dneska už jazykové šifry, právě kvůli online translátorům, na šifrovačkách v podstatě nemají místo. Kdeže jsou ty časy, kdy na Matrixu 2006 mohla být jako šifra prostě jen text v maďarštině - to bylo celé. V tomhle ohledu bohužel progres informačních služeb pestrost šifrovaček stále plíživě oklešťuje - kromě jazyků už takhle v podstatě vzaly za své i veškeré "grafické poznávačky" - pokrok v oblasti CBIR nástrojů jde holt kupředu mílovými kroky.
Malý roztomilý čert je rarášek.
Co je ten malý roztomilý čert?
Jinak moc pěkná šifra. Holt lužická srbština není frekventovaný jazyk...
Velmi pěkný nápad a velmi prašivá tajenka. To nemohlo být řešením něco, podle čeho by člověk poznal, že už má vyluštěno? Popřípadě dohádal chybějící písmena....
P.S.: Jeden by nevěřil, jak špatně se na mobilu hledá ve slovnících... a že v nich není slovo mordar!