Nám slovo KOCH pomohlo. Tušili jsme, že je potřeba nějak text vytvarovat do tvaru té křivky. Střední C bylo jasné, ale těch deset písmen už pak nedávalo další středy na "prolomení". Takže s tím, co bylo vidět hned (úvodní plošinky, malá obálka, plácku ...) trochu scrabble, trochu předpokládaná symetrie a hotovo.
Po doluštění doma - pěkná šifra!
V nasem teamu to bohuzel nikomu nic nerikalo. KOCH jsme sice spravne pouzivali jako KOCH a ne CHKO, ale nikam to nevedlo. ULI CEU jsme taky nasli pomerne ihned (otazka minuty), ale nikam dal jsme se nedostali. Skoda. Jako premejsleli jsme tak jako ze 23 pismen = 11+stred+11. 11 pismen = 5+stred+5 ze to jde krasne pulit. Bohuzel jsme se nedostali k tomu ze v tomhle pripade to neni pulka ale pak uz jen tretina to pismenko ktery chceme dal.
Napad peknej
Addendum: Matematika v týmu nemáme. Ale on se s fraktály možná stejně spíš potká fyzik...
Asi minutu po tom, co jsem se na tu sifru podival jsem ze srandy rekl sierpinski. Tym se na to vrhl, a ja jen do omrzeni opakoval, ze ta tucna pismenka do toho vubec nezapadaji. A az po trapne dlouhe dobe si nekdo vsiml, ze tucna pismenka davaji KOCH...
Tomáš: Nám se to líbilo. Oprava. Mně se to moc líbilo. Dali jsme to hned, jakmile jsme to začali reálně luštit: jé, Koch a trojúhelník, to bylo pěkné, kdyby se z toho dělala Kochova křivka ... ale to by sem snad nedali ... anebo snad přece? Týmu jsem vysvětlil, jak se konstruuje Kochova křivka, a za to mi pak pomohli při boji s mým odvěkým nepřítelem, malými celými čísly (rozpočítávat ty strany se pořád nějak nedařilo, obzvlášť když si to člověk hned na začátku rozdělil šejdrem).
Pokud budou k dispozici i časy průchodů, rádi se podíváme, kolik týmů odhalilo ten fraktál. U nás to nedali ani dva čistokrevní studovaní matematici :-).
Musím přiznat, že naše řešení bylo o dost jiné:-). KOCH pro nás znamenalo CHKO. Nejbližší chráněná krajinná oblast je Český kras, u Karlštejna. Proto jsme našli ulici Karlštejnskou. Text z trojúhelníku nám dále dal MALA OBALKA: ULICE U VODNI PLOSKY PRI PLACKU KDE SE HRAMI VESELI.
Ber to jako příležitost se vzdělat. Já například před hrou netušil, kdo vynalezl karmu ;)
Nám Koch pomohl a šifra se mi moc líbila, ale vločku jsme samozřejmě znali, takže pak už to bylo jednoduché. Taky jsme nejprve ale četli CHKO.
Pro nás asi nejpitomější šifra, kterou jsme potkali.
ULICEU jsme měli, a zkoušeli jsme různé postupy, které se snažily zobecnit to že se nejdřív mají brát rohy a pak poloviny stran, tj. pak třeba třetiny nebo čtvrtiny... (Náhodou byly trochu podobné tomu správnému, ale nevím, jestli se to dalo dát bez znalosti/googlení Kochovy vločky; musím si nejdřív prostudovat, co to ta vločka je.) Taky jsme zkoušeli fraktálovité věci stylu "z každé hrany postav menší trojúhelník, pak z každé hrany toho menšího trojúhelníka postav ještě menší trojúhelník... a vezmi vrcholy". ULICEU šlo taky získat tak že se bral vždycky vrchol a protilehlý střed strany, to jsme taky zkoušeli nějak zobecnit tak aby s tím šlo pokračovat dál... A ještě jeden nějaký postup jsme měli jak dostat ulice.
KOCH nám přišlo že nedává moc smysl. Já znám Kochy dva: Jaroslav napsal Výchovu kojence v rodině, Robert byl bakteriolog. Takže Kochy jsme negooglili. V kontextu šifrovačky nám mnohem lepší přišlo čtení CHKO, to jsme googlili a zjistili jsme že v Praze se nachází právě jedno; naštěstí jednak je fakt daleko a druhak bez vyřešení šifry by se to hledalo dost blbě :-)