@Linda> Když u nás padl návrh na souhvězdí, tak jsme si oponovali "kombinací malá-větší tečka najdeme ve viditelném vesmíru....moc" :)
L4 – Brokovnice
(Fáze hry: Útěk)
Diskuse k šifře
Sice nám to trvalo přes hodinu, ale taky se mi moc líbila.
Příspěvek na vyrovnání ohlasů.
Za mne taková klasika, kterou si člověk musí rozanalyzovat. Stejně jako jiní jsme díky frekvenčce rozhodli, že na rozmístění nezáleží. Pak nápad na tečky z brailla a z morseovky díky A. Plusové body, že je to jedna ze dvou šifer, které jsem letos vyluštil a za získání 2h proti Pratýmům a dalším.
Přidávám se ke skupině, která si myslí, že tohle byla hrozná umělina. Sice jsme ji chvilku před nápovědou vyluštili, ale i tak jsme se po sobě tak rozpačitě koukali ... Slovy Cimrmana: "Tudy ne, přátelé ..."
Takže abych se pustil do opozice, za mě jedna z nejhezčích šifer hry.
Pro nás celkem rychlovka. Zevrubná fekvenčka shluků podle počtu jednotlivých typů koleček jasně ukázala na to, že chceme z každého shluku jedno písmeno a že na rozmístění patrně nebude záležet, páč to pěkně vycházelo. A pak už to šlo samo :-)
Tak táto šifra bola asi najškaredšia zo všetkých. Zaujímalo by ma ako prešla beta testovaním...
Frekvenčná analýza počtu guličiek vychádzala rozumne, ale vďaka "nejednoznačnosti" sa to nedalo ani touto cestou vyhaluziť.
Možno keby biele guličky viac pripomínali tvarom číslo '0' a nie písmeno 'o', tak by to nejak šlo...
Tak tohle nám přišlo asi nejúchylnější... Kombinace všeho co se dá, na konci doplněná frází typu "Nejednoznačnosti si domyslete"... Dost by tomu pomohlo, kdyby kolečka byly víc nuly, nebo shluky nebyly náhodné shluky ale byly třeba zarovnané. Takhle nás to vedlo třeba k souhvězdím, (oblíbeným) 101 Dalmatinům a spoustě dalších bazmeků... Do toho nám nějaké kombo přišlo jako ještě větší cesta do podsvětí.
@Mišof: 1) pokud by to pracovalo s polohou, čekal bych lepší měřitelnost / pravidelnost / smysluplné úhly
2) mám 36 shluků, chci aby mi každý dal jedno písmeno tajenky. Pokud bych bral v potaz rozmístění teček, měl bych 36 různých shluků, pokud ho ignoruji, mám jich 16, což vypadá mnohem použitelněji :)
Mně se líbila v lineární části asi nejvíc. Zhulená mi nepřišla, ale naopak hezky na analýzu.
Naše úvaha:
1) tvary shluků jsou natolik nepravidelné a nesou tolik informací, že nebudou důležité - pracujeme jen s počty
2) ty tři typy teček budou vlastnosti písmen. Černá střední je všude, tak to bude něco, co musí mít každé písmeno. Aby to byl počet tahů, na kolik se píše, tak se nám nelíbí ten shluk s pěti. Jako počet morseovkových symbolů se nám pět taky nelíbí. Braille padnul hned jako další návrh
3) za předpokladu brailla máme Ačko a hledáme čeho má Ačko jednu tečku. Morse.
4) píšeme si podle Morse a Brailla kandidáty písmen na všechny pozice a všímáme si počtu nul
Trochu vada na kráse je tady ta nejednoznačnost kódování (třeba kolize D-U, E-K, L-S). Ale tipuju, že kdyby bylo pořadí písmene v rámci reprezentace ještě kódováno dalším způsobem (třeba barva shluku), tak by byla těžší.
aha... ty bílý byly binární zápis... my si museli vystačit jen s morseovkou a braillem :)
Mišof: Asi tak. Taky nemyslím, že bylo zřejmé, že pozice nehraje roli.
Snažili jsme se dlouho pracovat s rozmístěním, můj tip byl, že ty malé tečky a kolečka nějak (gravitací?) posunou ty velké tečky do brailla. Naštěstí pak někdo nadhodil, jestli ty malé tečky nejsou z morseovky. Takže nakonec jsme ji možná luštili i kratší dobu, než jak dlouho jsme ji předtím hledali. A není to bohužel tím, že bychom ji luštili až tak krátce.
@Des, tak to vám blahoželám a dúfam, že nabudúce nestretnete podobne vyzerajúcu šifru v ktorej ide napr. o slnko-zem-mesiac a rieši sa nejak graficky :)
Timeout. Najväčšia zhulenosť je, že „rovnaké“ zhluky (pracovali sme len s počtami) môžu viesť na dve rôzne písmená, takže aj frekvenčka je prd platná.
@ Mišof: Právě díky tomu brokovnicovému rozdělení nám bylo od začátku jasné, že rozmístění nehraje roli :)
My sme veselo brali timeout, asi ako mnohí. Spätne mi tá šifra až tak zhúlená nepríde, ale keby si autor odpustil to brokovnicové rozmiestnenie a radšej zvolil formu, z ktorej je jasné, že na poradí/rozmiestnení nezáleží, bola by o dosť lepšia.
Mně to přišlo jednoduché. Řídili jsme se Honzovou (toho máte v týmu vy) metodou analyzování a řešení bylo za 15 minut na světě. Ale podívej se, jak jsme dopadli. Moc nám to nepomohlo...
Zhluky su jasne, ze nejde o umiestnenie ale len o pocet v zhluku je jasne, ale co s tym dalej :) Acka boli jasne, takze mala kulicka je -1 a velka kulicka 2...a milion variant na podobne tema.
("data o nápovědách" čti jako "data o tom, kolik týmů na jaké šifře vytimeoutovalo")
Existují data o nápovědách? Tohle bych hádal jako naprostého vítěze, přijde mi to narovinu zhulené. Nebo jsem já ten, kdo vyčnívá z davu a nepřemýšlí jako ostatní, kterým takováhle šifra snadno jde?